Elbrus PDF Vytlačiť E-mail

Elbrus alebo Eľbrus je najvyšší vrch Kaukazu a Ruska (5 642 m) a zároveň Európy, nachádzajúci sa asi 40 km juhozápadne od mesta Kislovodsk blízko hraníc s Gruzinskom. V staroveku ho ľudia poznali pod názvom Strobilus.

Je to neaktívny stratovulkán s dvoma centrami (západný štít 5 642 m, východný 5 621 m) pokrytý ľadovcami a trvalým snehom. Na bokoch hory sa však nachádzajú termálne pramene a aktívne solfatáry

V roku 1976  bola daná do užívania kabinová lanovka, ktorá končí vo výške 3 400 m. Odtiaľ premáva jednosedačková lanovka do výšky asi 3 600 m.

Významným bodom je stanica Priut vo výške 4 100, oproti ktorej sú tzv. Skaly spasatelie, kde majú ubytovňu záchranári. Z Pastuchových skál sa ide do výšky 5 000 m strmým svahom. V tejto výške sa cesta stáča doľava a stupajúcim traverzom sa ide až do sedla, ktoré je vo výške 5 300 m, kde je možné rozhodnúť sa pre výstup na vyšší, alebo nižšší z vrcholov Elbrusu. Hora si každoročne vyžiada 15 až 30 obetí, nakoľko horolezci bývajú často veľmi slabo vybavení a správajú sa nedisciplinovane.

 
Home Informácie o Kaukaze Elbrus